Ta witryna korzysta z plików cookies. Korzystając z witryny akceptujesz: polityka prywatności.   [×]
Online: 0x0E (14)

haker.info – Etyczny hacking🕊️

Spreading knowledge like a virus.

🖥️ Co to jest mechanizm WoW64?

🕰

Na 64-bitowym systemie Windows nie ma możliwości uruchamiania aplikacji 16-bitowych. Oczywiście można użyć zewnętrznego emulatora (np. DOSBox), ale system tego nie zawiera. W przypadku aplikacji 32-bitowych zostawiona została możliwość ich wykonywania na Windows x64. Mechanizm Windows on Windows 64 (w skrócie WoW64 – rysunek) to warstwa, której zadaniem jest emulowanie aplikacji stworzonych dla architektury x86 (32-bit). WoW64 zapewnia obsługę wywołań API oraz odwołania do plików czy rejestru w taki sposób, aby nie spowodować konfliktów między programami. Z poziomu aplikacji możliwe jest sprawdzenie czy jest ona emulowana poprzez funkcję IsWow64Process2() [2].

W przypadku wstrzykiwania [3] biblioteki DLL w proces określonego programu za pomocą SetWindowsHookEx architektura procesu oraz biblioteki musi być zgodna. Nie jest możliwe wstrzykiwanie 32-bitowej biblioteki dynamicznej do 64-bitowego procesu, ani vice versa.Wykaz literatury (bibliografia)

[1] Dawid Farbaniec, 2021 – Asembler x64. Laboratorium, ISBN: 9788382457032
[2] Microsoft Corporation, 2018 – IsWow64Process2 function (wow64apiset.h), https://docs.microsoft.com/en-us/windows/win32/api/wow64apiset/nf-wow64apiset-iswow64process2 [dostęp: 25.08.2020 r.]
[3] Microsoft Corporation, 2018 – WOW64 Implementation Details, https://docs.microsoft.com/en-us/windows/win32/winprog64/wow64-implementation-details [dostęp: 25.08.2020 r.]

Komentarze czytelników

Kontakt

mgr inż. Dawid Farbaniec  //  haker.iиfø

E-mail:
office@haker.info

Odwiedź mnie również na:

 

Wyrazy uznania: 📜 Credits page

Wszystkie treści umieszczone na tej witrynie są chronione prawem autorskim. Surowo zabronione jest kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości tej witryny bez zgody autora. Wszelkie opublikowane tutaj treści (w tym kody źródłowe i inne) służą wyłącznie celom informacyjnym oraz edukacyjnym. Właściciele tej witryny nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne niezgodne z prawem wykorzystanie zasobów dostępnych w witrynie. Użytkownik tej witryny oświadcza, że z zamieszczonych tutaj danych korzysta na własną odpowiedzialność. Wszelkie znaki towarowe i nazwy zastrzeżone zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i należą wyłącznie do ich prawnych właścicieli. Autor tej witryny w czasie tworzenia treści nie działa w imieniu firm, których technologie czy produkty opisuje — chyba, że jest to jasno oznaczone. Korzystając z zasobów witryny haker.info oświadczasz, że akceptujesz powyższe warunki oraz politykę prywatności.