Ta witryna korzysta z plików cookies. Korzystając z witryny akceptujesz: polityka prywatności.   [×]
Online: 0x0E (14)

haker.info – Etyczny hacking🕊️

Spreading knowledge like a virus.

Z pamiętnika autora — kwiecień 2012 r.

🕰 ✒️ Dawid Farbaniec 📄 280 słów

W październiku 2009 r. podjąłem studia I stopnia (inżynierskie) na kierunku Informatyka w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie (aktualna nazwa – rok 2020 – to Karpacka Państwowa Uczelnia). W trakcie studiów pracowałem nad książką „Asembler. Leksykon kieszonkowy” (ISBN: 978-83-246-4347-9), która została wydana w kwietniu 2012 roku. Chociaż „książka” to zbyt wygórowane określenie. Miałem wtedy bloga o Asemblerze, gdzie jako student notowałem sobie wiedzę i tworzyłem przykładowe kody dla siebie do nauki. Wydawca zgodził się na stworzenie z tych treści książki, ale oczywiście blog musiał zniknąć, aby nie było duplikatu treści w Internecie. Wydawnictwo było bardzo przyjazne i można tutaj zastosować stwierdzenie, że podało mi rękę i bardzo pomogło jako studentowi z Podkarpacia, który coś próbuje pisać.

Zmierzam do tego, aby odnotować tutaj wspomnienia wykładów z języka Asembler (16 bitowy model programowania, architektura x86) prowadzone przez świętej pamięci prof. dr hab. inż. Wiesława Wajs, który zmarł 24 listopada 2019 roku (przypis [1]). Pamiętam jak z dzisiaj, że każdy slajd był długo wyświetlany, a każde zagadnienie dokładnie omawiane i analizowane. Gdy większość roku (w mojej ocenie) nie była zainteresowana językiem Asembler, to ja przepisywałem odręcznie każdy slajd, jednocześnie słuchając. Przepisanie tekstu i przerysowanie schematów możliwe było, jak już wspomniałem, poprzez długi czas wyświetlania pojedynczego slajdu i dokładne tłumaczenie zagadnień. Było też niezapowiedziane kolokwium, które miało zdyscyplinować studentów, a którego profesor nie sprawdził, aby nie wstawiać większości roku złych ocen. Pamiętam też, że powiedziałem profesorowi, że udało mi się wydać książkę o Asemblerze, ale dotyczącym innego modelu programowania (32 bitowy Windows). Wspomniał wtedy, że ma dużo materiałów i własnych treści o Asemblerze (architektura x86, model 16-bitowy) i chciałby stworzyć z tego książkę.

„Nie umiera ten, kto zostaje w naszej pamięci.”

Wykaz literatury (bibliografia)

[1] http://82.177.204.10/uczelnia/aktualnosci/art,2007,nie-umiera-ten-kto-pozostaje-w-pamieci.html [dostęp: 23.09.2020 r.]


Komentarze czytelników

📖 Trzymaj e-booka! 👋🏻

\\ więcej książek i e-booków »

Komentarze [0]

jas napisał komentarz do ↴
🔳 Dekodowanie kodu Aztec 2D z dowodu rejestracyjnego
[🕰 / 🌎 IP address logged ]
jas napisał komentarz do ↴
🔳 Mowa szesnastkowa (ang. hex speech)
[🕰 / 🌎 IP address logged ]
Iceman napisał komentarz do ↴
🔳 Mowa szesnastkowa (ang. hex speech)
[🕰 / 🌎 IP address logged ]

🎲 Losowe wpisy

Format plików PE/PE32+ dla początkujących (1520 słów) Przeczytaj teraz »
Nanomity — metoda utrudniająca zrzuty pamięci (1190 słów) Przeczytaj teraz »
Idea „beczułek z miodem” (ang. honeypot) (510 słów) Przeczytaj teraz »

Maskotka haker.info

Postać Mr. At nawiązuje do gier z gatunku roguelike/ASCII RPG w których do wyświetlania grafiki korzysta się ze znaków tekstowych. Znak @ (at) w grach roguelike przeważnie oznacza postać bohatera.

Kontakt

mgr inż. Dawid Farbaniec  //  haker.iиfø

E-mail:
office@haker.info

Odwiedź mnie również na:

 

Wyrazy uznania: 📜 Credits page

Wszystkie treści umieszczone na tej witrynie są chronione prawem autorskim. Surowo zabronione jest kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości tej witryny bez zgody autora. Wszelkie opublikowane tutaj treści (w tym kody źródłowe i inne) służą wyłącznie celom informacyjnym oraz edukacyjnym. Właściciele tej witryny nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne niezgodne z prawem wykorzystanie zasobów dostępnych w witrynie. Użytkownik tej witryny oświadcza, że z zamieszczonych tutaj danych korzysta na własną odpowiedzialność. Wszelkie znaki towarowe i nazwy zastrzeżone zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i należą wyłącznie do ich prawnych właścicieli. Autor tej witryny w czasie tworzenia treści nie działa w imieniu firm, których technologie czy produkty opisuje — chyba, że jest to jasno oznaczone. Korzystając z zasobów witryny haker.info oświadczasz, że akceptujesz powyższe warunki oraz politykę prywatności.