Online: 0x086 (134)
haker.iиfø  — Etyczny hacking_
Spreading knowledge like a virus.

 haker.info Baza wiedzy

Asembler x86/x64 » Rejestry procesora

Rejestry MMX

Procesor o architekturze x86-64 posiada osiem rejestrów związanych z technologią MMX oraz podobnymi. Rozmiar każdego z tych rejestrów to 64 bity. A ich nazwy to MM0, MM1, MM2..., aż do MM7. Rozszerzenie to powstało, aby sprawniej i wydajniej obsługiwać multimedia. Niektórzy rozwijają skrót MMX jako Multimedia eXtensions. Rejestry MMX są nałożone (mapowane) na młodszą (dolną) 64-bitową część 80-bitowych rejestrów koprocesora (FPU, ang. floating-point unit). Z tego powodu wykonywanie operacji przez rozkazy z tego zestawu instrukcji powoduje też modyfikacje rejestrów jednostki zmiennoprzecinkowej (koprocesora x87).

Rozszerzenie MMX posiada własny zestaw instrukcji do transferu danych, konwersji, operacji arytmetycznych, logicznych etc. Należy też zaznaczyć, że rozszerzenie to korzysta z techniki nazywanej Single Instruction Multiple Data (SIMD) co w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „pojedyncza instrukcja – wiele danych”.

Dzięki technice SIMD możliwe jest np. dodanie kilku wartości z operandu źródłowego do innych kilku wartości z operandu docelowego w sposób równoległy. Oznacza to wyraźne przyspieszenie przetwarzania danych przez aplikacje, które używają rozkazów typu SIMD.

mmx registers

Dawid Farbaniec

Wykaz literatury (bibliografia)

  • Advanced Micro Devices Inc., 2017 – AMD64 Architecture Programmer's Manual
  • Intel Corporation, 2019 – Intel 64 and IA-32 Architectures Software Developer's Manual
  • Randall Hyde, 2010 – Asembler. Sztuka programowania. Wydanie II, ISBN: 9788324628544
Wszystkie treści umieszczone na tej witrynie są chronione prawem autorskim. Surowo zabronione jest kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości tej witryny bez zgody autora. Wszelkie opublikowane tutaj treści (w tym kody źródłowe i inne) służą wyłącznie celom informacyjnym oraz edukacyjnym. Właściciele tej witryny nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne niezgodne z prawem wykorzystanie zasobów dostępnych w witrynie. Użytkownik tej witryny oświadcza, że z zamieszczonych tutaj danych korzysta na własną odpowiedzialność. Wszelkie znaki towarowe i nazwy zastrzeżone zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i należą wyłącznie do ich prawnych właścicieli. Korzystając z zasobów witryny haker.info oświadczasz, że akceptujesz powyższe warunki oraz politykę prywatności.